Kuchařka - vaříme pro nejmenší

Vaříme pro kojence a batolata

Vařit a vymýšlet jídla pro děti je občas pěkný oříšek a proto přinášíme inspiraci.

Předáváme vám pár osvědčených receptů, které jsme rozdělili podle doporučení věku dítěte. Dětské příkrmy jsou většinou chuťově nevýrazné a obsahují základní potraviny, které by měli být běžnou součástí každé domácnosti. 

Vařit pro děti je snadné a hlavně rychlé. Ničeho se nebojte. V článku najdete recepty na příkrmy z ovoce, zeleniny, polévky a hlavní pokrmy z masa a ryb. Těšit se můžete i na recept narozeninového dortu.

OD 6 MĚSÍCŮ

Jemná zelenina s jablkem

1 brambor, 1 mrkev, 1 jablko, 1 lžička rostlinného oleje 

Brambor a mrkev očistíme a nakrájíme na kostky a zalijeme vodou. Povaříme doměkka. Ke konci varu necháme povařit oloupané a nakrájené jablko. Rozmixujeme a přidáme olej.

Mrkvička

1-2 menší mrkve, 125 ml kojenecké vody 

Mrkev očistěte a nakrájejte na kolečka, přidejte vodu a povařte do měkka, to znamená asi 6-9 minut dle velikosti mrkve. Poté mrkev i s vodou rozmixujte na kašičku.

Mrkvovo-bramborové pyré

1 středně velký brambor, 1 středně velká mrkev nebo karotka, 200 ml vody vhodné pro kojence, 1 lžička rostlinného oleje 

Brambor očistíme a nakrájíme na kostky, přidáme na kolečka nakrájenou mrkev a zalijeme vodou. Povaříme doměkka. Pak vše rozmixujeme a na závěr přidáme do pyré 1 lžičku oleje (olivový, slunečnicový, sójový). Nepřislazujeme ani nepřisolujeme.

Mrkvovo-cuketové pyré

1 menší mrkev, 1 menší cuketa, 1 střední brambora, kojenecká voda, olivový olej 

Nejdříve uvaříme bramboru, přidáme mrkev a nakonec cuketu. Zeleninu rozmixujeme a přidáme trochu olivového oleje.

Polévka s rýží

1 malá mrkev, 1 lžíce mraženého hrášku, lžíce rýže, růžička brokolice, kojenecká voda a půl lžičky panenského olivového oleje. 

Zeleninu očistíme a nakrájíme na malé kousky, vložíme do vody a i s rýží povaříme. Přidáme olej a rozmixujeme.

Špenátová (mangoldová) polévka

1 brambor, 3 listy špenátu nebo mangoldu, 1 lžička kojeneckého nebo mateřského mléka, 1 lžička olivového oleje, kojenecká voda

Brambor očistíme, pokrájíme na menší kousky a uvaříme ve vodě. Špenát (mangold) umyjeme a vaříme asi 3 minuty. Uvařený brambor a špenát (mangold) rozmixujeme, přidáme sušené kojenecké mléko a olej. 

Banánovo-jablečné pyré

1 žlutý zralý banán, 1 oloupané jablko, 20 ml kojenecké vody

Jablko podusíme, zchladlé přimícháme k banánu a rozmixujeme dohladka.

Broskvovo-jablečné pyré

1 jablko, 1 broskev, kojenecká voda 

Oloupané jablko a broskev bez slupky nakrájíme na kostky a uvaříme v kojenecké vodě. Rozmixujeme na hladké pyré.

Hruškovo-jablečné pyré

1 jablko, 1 hruška, kojenecká voda 

Jablko i hrušku zbavíme slupky a nakrájíme na kostky, povaříme v kojenecké vodě do měkka a rozmixujeme na hladké pyré.

Jablečné pyré 

1 oloupané jablko, 50 ml kojenecké vody

Jablko pokrájíme, podusíme doměkka. Vyzkoušejte podávat jak teplé, tak pokojové teploty.

Švestkovo-jablečné pyré

1 oloupané jablko, 4 zralé švestky, 50 ml kojenecké vody 

Jablko a švestky pokrájíme, podusíme doměkka. Rozmixujeme do hladkého pyré.

OD 7 MĚSÍCE

Brokolice s bramborem

1 středně velký brambor, 3-4 růžičky brokolice, 1 vařený vaječný žloutek, 1 lžička rostlinného oleje 

Bramboru uvaříme do poloměkka. Brokolici opereme a přivedeme k varu, vodu slijeme, pak přidáme na kostičky nakrájený brambor s vodou. Povaříme doměkka, přidáme žloutek a vše rozmixujeme do hladkého pyré a na závěr přidáme do pyré 1 lžičku oleje.

Kuře s bramborem a zeleninou

40 g kuřecího masa, 1 mrkev, 2 cm petržele, 1 střední brambor, 1 lžička rostlinného oleje 

Kuře omyjeme, nakrájíme na kostičky, v koj. vodě dusíme na mírném ohni asi 5 min. Přidáme zbylé surovina a dovaříme. Rozmixujeme a přidáme olej

Kuřecí polévka

kousek kuřete (malé stehýnko), růžička květáku, mrkev, 1 malý brambor a kousek pórku, 500 ml vody.

Kuřecí maso dáme vařit do vody (vodu rozhodně nesolíme), přidáme očištěnou mrkev a pórek. Poté scedíme vývar a obereme maso. Do kastrůlku dáme vývar a povaříme v něm 4 - 5 minut drobně nakrájený brambor a květák. Přidáme kousek masa a mrkvičku a rozmixujeme. Pakliže se nám zdá pyré husté, přidáme ještě trochu převařené vody a zředíme jej.

Kuřecí rizoto 

40 g kuřecího masa, 1 mrkev, 1 lžíce hrášku, 1 lžíce kukuřice, 3 lžíce obyčejné rýže, 1 lžička rostlinného oleje 

Rýži s masem předvaříme do poloměkka, pak přidáme zeleninu a dovaříme. Rozmixujeme a přidáme olej. Množství je dostatečné na dvě krmení. 

Masozeleninová kaše s kukuřicí

30 g kuřecího nebo krůtího masa bez kůže, 1 malá mrkev, 3 růžičky brokolice, 1 lžíce mražené cukrové kukuřice, 1 malá brambora, instantní rýžová moučka, slunečnicový olej, kojenecká voda

Maso a zeleninu jemně pokrájíme a uvaříme hodně doměkka. Pak přidáme rýžovou moučku, slunečnicový olej a vše důkladně rozmixujeme. Konzistence by měla být spíše hustší.

Masozeleninová kaše s ovesnými vločkami

30 g kuřecího masa bez kůže, 1 malá mrkev, 1 malá petržel, 1 lžíce zeleného hrášku (může být i mražený), 1 malá brambora, 1 lžíce instantních ovesných vloček, kousek másla, kojenecká voda 

Drobně pokrájené maso a zeleninu uvaříme ve vodě hodně doměkka, maso musí být hodně provařené. Pak přidáme lžíci ovesných vloček, kousek másla a vše důkladně pomixujeme.

Masozeleninová polévka s brokolicí

20 g kuřecího masa bez kůže, 4 růžičky brokolice, 1 malá mrkev, kousek cukety (asi 8 cm), kousek pórku (asi 4 cm), 1 malá petržel, instantní rýžová moučka, slunečnicový olej, kojenecká voda 

Maso a zeleninu nakrájíme na malé kousky a uvaříme hodně doměkka, hlavně dbáme na to, aby maso bylo úplně uvařené. Nakonec vše rozmixujeme a vmícháme rýžovou moučku a kapku oleje.

Telecí se špenátem a bramborem

40 g telecího masa, 10 spařených listů čerstvého špenátu nebo mangoldu, 1 střední brambor, 1 lžička oleje 

Maso omyjeme, nakrájíme na kostičky a dáme vařit do koj. vody. Listy špenátu opereme a přelijeme vroucí vodou, nasekáme. K předvařenému masu přidáme špenát, brambor a dovaříme. Rozmixujeme a přidáme olej.

OD 8 MĚSÍCE

Bramborové pyré s kuřecím masem

20 g kuřecího masa, 100 g brambor, 3 až 4 lžíce mateřského nebo kojeneckého mléka, 1 lžička olivového oleje

Maso a brambory nakrájíme na kousky a uvaříme. Po uvaření rozmixujeme, přidáme mléko, olej a vyšleháme

Brokolicová omáčka s bramborem

4 růžičky brokolice, 2 brambory, 150 ml kojenecké vody, 2 lžičky bramborového škrobu na zahuštění, 1 lžička olivového oleje, 200 ml mateřského nebo kojeneckého mléka.

Brokolici uvaříme spolu s nadrobno nakrájenými brambory v kojenecké vodě do měkka. Uvařenou zeleninu rozmixujeme, za stálého míchání na mírném ohni ji zahustíme bramborovým škrobem a odstavíme z ohně. Přidáme mléko a lžičku oleje

Kuřecí prsa s mrkví a špenátem

50 g kuřecích prsou, 1 mrkev, 2 hrsti čerstvých špenátových listů, lžičku olivového oleje

Špenát dobře umyjeme pod tekoucí vodou a spolu s nakrájenou mrkví je uvaříme, scedíme a rozmixujeme na pyré. Kuřecí maso uvaříme ve vodě, nakrájíme nadrobno a promícháme s rozmixovanou zeleninou. Přidáme olej a promícháme.

Kuřecí rizoto

1 menší hrneček rýže, 2 hrnečky kojenecké vody, olivový olej, 1 polévková lžíce uvařeného hrášku, 2 polévkové lžíce uvařené, nadrobno nakrájené mrkve, 2 polévkové lžíce uvařeného, nadrobno nakrájeného kuřecího masa, malé množství petrželové nati.

Rýži uvaříme ve dvojnásobném množství kojenecké vody do měkka. K uvařené rýži přimícháme mrkev, hrášek, kuřecí maso, petrželku a olej. Vše rozmixujeme.

Zeleninová rýžová kaše

rýžová kaše, mrkev, brokolice nebo vařená zelenina dle chuti a sezóny, olivový olej (1 lžička), zeleninový nebo kuřecí vývar – 100 ml 

Rýžovou kaši smícháme s vývarem, přidáme zeleninu a lžičku olivového oleje. Rozmixujeme.

Rýžové dortíčky

4 polévkové lžíce rýže, 1 banán, 1 broskev, cca 3 polévkové lžíce kojeneckého nebo mateřského mléka, olivový olej

Rýži uvaříme a rozmixujeme. Rozmixovanou rýži rozředíme mlékem tak, aby vznikla rýžová kaše. Banán a broskev nakrájíme na malé kousky a zamícháme je do teplé rýžové kaše. Rýžovo-ovocnou směs naplníme do 2 širších pohárků (cca 100 ml) s hladkými stěnami, které jsme potřeli olejem. Necháme stát a vyklopíme. Rýžové dortíčky můžeme polít ovocnou šťávou nebo rozmačkaným ovocem.

Banánová dobrota

1 banán, špetka mleté skořice, cca 2 polévkové lžíce jablečné šťávy

Banán nakrájíme na kolečka široká cca 1,5 cm a dáme je na teflonovou pánev. Přidáme 1 lžičku jablečné šťávy, malé množství mleté skořice, na mírném ohni banán "prohřejeme" a přidáme další lžičku jablečné šťávy. Změklý banán dáme do misky, polijeme jablečnou šťávou, která zůstala na pánvi. Podáváme vlažné.

OD 10 MĚSÍCE

Cuketová polévka

cuketa, brambory, česnek, majoránka, sůl 

Cuketu a brambory nakrájíme na kostičky a dáme vařit do vody. Po změknutí přidáme prolisovaný česnek, majoránku a sůl.

Koprovka s hovězím a bramborem

2 brambory, 1 menší mrkev, kousek hovězího, kopr, umělé mléko 

uvaříme 2 brambory s malou mrkvičkou a rozmačkáme vidličkou, zvlášť uvaříme hovězí maso s koprem, když je maso uvařené vyndáme a nakrájíme ho na kousíčky a do zbylého vývaru přidáme UM a smícháme maso a brambory s mrkví a přiléváme vývar s mlékem a koprem až na požadovanou hustotu

Králík se špenátem a bramborem

oloupané brambory, vařené králičí maso, olivový oleje, špenát 

Uvaříme nakrájené brambory s kojeneckou vodou, přidáme ještě teplé králičí maso a špenát, povaříme, pak vše rozmixujeme, vmícháme olivový olej.

Králík se zeleninou a bramborem

1 brambor, kousek králíka, mražená zelenina, olivový olej, 1 odměrka umělého mléka 

Brambor nakrájíme na malé plátky a dáme vařit, asi po 5 minutách přidáme mraženou zeleninu, vaříme dalších asi 10 min a nakonec přidáme uvařené králičí maso. do vychlazeného pokrmu přidáme olivový olej a umělé mléko.

Losos s bramborem

kousek lososa, brambor, brokolice, kopr, UM

Lososa upečeme v troubě, brambor uvaříme s bramborami pro nás, brokolici připravíme na páře. Do trochu UM přidáme kopr a přelijeme tím brokolici.

Těstoviny s krůtím masem

100 g těstovin, 40 g libového krůtího masa, 1 lžíce sýru Eidam 

Makarony uvaříme a nasekáme nadrobno, vmícháme drobně nakrájené dušené nebo vařené krůtí maso. Na talířku posypeme nastrouhaným sýrem.

Masová kaše, brambory

50 g libového krůtího masa (kuře, králík), 50 ml masového vývaru, 1 žloutek, 100 g brambor (rýže, těstoviny) 

Maso uvaříme, semeleme, dáme do kastrolku, podlijeme masovým vývarem a vidličkou zašleháme 1 žloutek. Pak mícháme a vejce necháme dobře uvařit. Jako přílohu přidáme mačkané brambory. 

Jablkový kompot

 

Na jablkový kompot si oloupeme 1 jablko, nakrájíme je na drobné kostičky, podlijeme 250 ml vody a udusíme doměkka. Necháme vychladnout a podáváme. Do kompotu můžeme dát povařit kousek celé skořice, ochutit můžeme lžičkou cukru a citronovou šťávou.

Pečený králík na zelenině

2 stehna z králíka, 2 hrnky kořenové zeleniny (mrkev, celer, ...), 2 lžíce másla nebo olivového oleje 

Stehna omyjeme. Kořenovou zeleninu očistíme a nakrájíme na drobné kousky. Maso vložíme do pekáčku, posypeme drobně nakrájenou zeleninou, přidáme máslo (olej) a podlijeme vodou. 

Pečeme přikryté v troubě doměkka (můžeme též dusit ve větším hrnci na plotně). Jako přílohu podáváme vařené brambory - sypané pažitkou nebo petrželkou.

Rybí filé zapékané

100 g rybího filé, 10 g rostlinného tuku, 2 polévkové lžíce vody, kmín

Rybí filé dáme na pánev, podlijeme vodou, posypeme kmínem, pokapeme tukem a dáme do trouby.

Telecí maso s bramborem a zeleninou

telecí maso, brambor, hrášek, mrkev, špenát (nebo mangold), kmín, sůl, pažitka 

Telecí maso uvaříme do měkka a nakrájíme na malé kousky. Dáme vařit bramboru se špetkou kmínu a trošku osolíme, po 5 minutách přidáme zeleninu a vaříme ještě asi 10 min. hotový pokrm posypeme pažitkou.

Vepřové maso s hráškem

80 g libového vepřového masa (nejlépe panenka), 2 lžíce oleje, 100 g mraženého hrášku, mletá sladká paprika, brambory, UM 

Vepřové maso nakrájíme na velmi malé kostičky a opečeme ho na rozpáleném oleji (nebo uvaříme ve vodě). Přidáme špetku mleté sladké papriky, podlijeme troškou vody a dusíme doměkka. Pak přidáme okapaný hrášek a prohřejeme. Podáváme s bramborovou kaší.

Zapečená brokolice

brokolice, hrášek, brambory, olej, žloutek 

Do poloměkka uvaříme brokolici, hrášek a zvlášť brambor. Do misky vymazané olejem prokládáme brokolici s hráškem a plátky brambor. Vše zalijeme rozmixovaným žloutkem a dáme zapéct do trouby. Před podáváním rozmačkáme vidličkou.

Banánová kaše

Oloupaný banán rozmačkáme vidličkou na hladkou kaši. Zde také můžeme přidat 2–4 lžíce hotového kojeneckého mléka nebo několik lžiček bílého netučného jogurtu.

Banánová kaše

1 banán, dětské sušenky 

Rozmixujeme 1 banán, přidáme rozdrobené dětské sušenky a trochu ovocné šťávy.

Hrušková pochoutka

Nestlé Baby sušenky pokapeme šťávou z čerstvého ovoce nebo kompotovou šťávou, na ně rozetřeme Nestlé Baby Dessert kakaový a ozdobíme nastrouhanou nebo na kousky nakrájenou měkkou hruškou.

Jablečná mléčná přesnídávka

Oloupeme 2 menší jablka, odstraníme jádřince, dáme do mixéru a přidáme trochu kojeneckého mléka. Vše rozmixujeme a ihned podáváme.

Jablečná svačinka

1 jablko, 1/2 banánu, citron, dětská sušenka, 1 lžička bílého jogurtu 

Nastrouháme jablko, naškrábeme banán, přidáme pár kapek citrónu, dětskou sušenku a lžičku bílého jogurtu. Vše dobře smícháme.

Jahodová miska

Na dno misky položíme 2 nebo 3 Nestlé Baby sušenky, pokapeme šťávou z čerstvého ovoce nebo kompotovou šťávou, na ně rozetřeme Nestlé Baby Yogo a ozdobíme čerstvými jahodami.

Rýžová přesnídávka

1 malou mrkev, 1/2 středně velkého jablka, několik kapek olivového oleje (na obměnu můžeme přidat lžičku bílého netučného jogurtu). 

Dušenou prolisovanou mrkev smícháme s čerstvým jemně nastrouhaným jablkem a přidáme několik kapek oleje nebo lžičku jogurtu.

OD 12 MĚSÍCŮ

Boloňské špagety

rajský protlak nebo rajčata, mrkev, voda, špagety, hovězí maso, cibule, olej, sůl, bazalka 

Špagety uvaříme zvlášť a pokrájíme na menší kousky. na cibulce osmahneme mleté maso, přidáme zeleninu, trochu osolíme a přidáme bazalku. hotovou směs ještě rozmixujeme a přelijeme jí špagety.

Cottage brambora

1 větší brambora ve slupce, půlka rajčete, půl kelímku sýru cottage (např. Meggle) - množství je zhruba pro 14 měsíční batole 

Bramboru vaříme ve slupce do měkka. Na konci varu přihodíme tak na 30 sekund rajče, aby šla dobře sloupat slupka. Teplou bramboru oloupeme, pomačkáme vidličkou. Na to nandáme oloupanou a nadrobno pokrájenou dužinu z rajčete. A navrch dáme pořádnou lžíci čerstvého sýru cottage. Kdyby byla po ruce ještě nějaká čerstvá bylinka, šup s ní tam.

Čočková polévka

malý šálek červené čočky, 2 brambory, 1 mrkev, kousek cibule, kousek másla, půl stroužku česneku, majoránka 

Dáme vařit na kostičky nakrájené brambory, asi po 10 min. přidáme propláchnutou červenou čočku, asi po dalších 10 min. (jakmile čočka zežloutne) přidáme na hrubo nastrouhanou mrkev a prolisovaný česnek. Mezitím najemno nakrájíme cibuli a osmahneme ji na másle. Vše smícháme a dobře povaříme, dochutíme majoránkou. Podle potřeby rozmixujeme nebo pomačkáme.

Fusilli s brokolicí a smetanou

těstoviny, UM, mrkev, brokolice, zakysaná smetana, cibule, olivový olej, sůl 

Těstoviny uvaříme podle návodu. Zeleninu uvaříme, rozmixujeme a přidáme UM a olivový olej. Nakonec přidáme smetanu a podáváme s těstovinami.

Králík s brokolicí a rýží

králičí maso, brokolice, rýže, rýžová moučka, sůl, olivový olej 

Maso a rýži uvaříme zvlášť, brokolici připravíme na páře. Brokolici rozmixujeme s trochou vody a zahustíme rýžovou močkou a přidáme olej. Servírujeme maso s rýží a brokolicovou směsí.

Kuřecí maso s rajčaty, cuketou a penne

kuřecí maso, rajčata, penne, cuketa, mrkev, UM, olivovy olej, cibule, bazalka, sůl, lžička strouhaného sýru 

Těstoviny uvaříme podle návodu, maso uvaříme a nakrájíme na malé kousky. Zeleninu uvaříme a rozmixujeme, přidáme UM a okořeníme. Těstoviny přelijeme směsí zeleniny a posypeme masem. Můžeme také posypat lžičkou strouhaného sýru.

Kuřecí maso se zeleninou a rýží

kuřecí maso, česnek, mrkev, bazalka, rýžová moučka, UM, rýže 

Uvaříme kuřecí maso, později přidáme česnek, nastrouhanou mrkev a trochu bazalky, necháme povařit, pak vyndáme maso, rozmixujeme zeleninu a zahustíme rýžovou moukou (polohrubou) a přidáme UM, nakrájíme maso a uvaříme zvlášť rýži.

Květáková polévka

květák, voda, 2 lžičky polohrubé mouky, 1 šálku mléka.

Uvaříme nadrobno nakrájený květák, přilijeme mléko a vaříme. Zaprášíme moukou.

Rajská mimi omáčka

hovězí maso, bobkový list, 2 rajčata, rýžová mouka, UM 

Uvaříme hovězí maso s bob. listem, do vývaru dáme rozvařit aspoň dvě rajčata zbavená slupky a jádřince, rozmixujeme, přidáme rýžovou mouku na zahuštění, trošku přisladíme, můžeme přidat UM nebo obyčejné mléko.

Rýžový nákyp

1 nastrouhané jablko, kousek banánu, tvaroh, malé množství kojeneckého mléka, kulatá rýže, skořice 

Zapékací misku jemně potřeme rostlinným olejem a dáme do ní vrstvu uvařené rýže, pokračujeme tvarohem smíchaným s malým množstvím kojeneckého mléka, vrstvou nadrobno nakrájeného ovoce (nastrouhané jablko promícháme s rozmačkaným banánem) a jemně poprášíme skořicí. Pečeme v troubě vyhráté na 180 stupňů asi 15 až 20 minut. Podáváme s ovocným kompotem.

Svíčková omáčka

mrkev, petržel, celer, 3 lžičky bílého jogurtu nebo zakysané smetany, knedlík (nebo těstoviny), maso (vařené nebo dušené) 

Zvlášť uvaříme zeleninu, maso a těstoviny (knedlík). Zeleninu rozmixujeme a přidáme jogurt nebo smetanu. Maso nakrájíme na malé kousky.

Špagety s rajčaty a mozzarellou

Rajčata, mrkev, cuketa, špagety, mozzarella, cibule, olej, sůl, bazalka, oregano, pepř 

Osmahneme cibulku, přidáme zeleninu, trochu osolíme a přidáme koření. špagety uvaříme zvlášť a pokrájíme na menší kousky. směs na špagety rozmixujeme s mozzarellou a přelijeme jí špagety.

Telecí maso s rajčaty a těstovinami

Telecí maso, rajčata, těstoviny, rýžová moučka, mrkev, celer, cibule, olivový olej, pepř a sůl 

Těstoviny uvaříme podle návodu, dáme vařit maso a zeleninu. Směs na těstoviny rozmixujeme, okořeníme a přidáme trošku oleje. Je-li potřeba zahustíme rýžovou moučkou.

Zapečené těstoviny s kuřetem a brokolicí

100 g uvařených těstovin, 50 g dušeného masa (králík, kuře, krůta), 1 hlavička brokolice, 1 dcl mléka, olivový olej. 

Těstoviny dáme do zapékací misky vymazané olivovým olejem, poklademe nadrobno nakrájeným dušeným masem. Na maso položíme nadrobno nasekanou uvařenou brokolici. V mléce rozmícháme vejce a vlijeme do těstovin. Zapečeme tak, aby se vejce rozpeklo, ale nespálil se povrch.

Zeleninová kaše

brambory, mrkev, drůbeží maso, pomerančová šťáva 

Mrkev nakrájíme na malé kousky a společně s masem podusíme. Přidáme uvařený brambor a rozmixujeme na kaši. Zředíme pomerančovou šťávou.

Zeleninová polévka s těstovinami

½ kostky slepičího bujónu (Alnatura, DM), zelenina (mrkev, zelené fazolky, květák, hrášek), menší těstoviny (Biolinie), petrželka 

Ve vodě rozpustíme bujón, povaříme a přidáme zeleninu. Zvlášť uvaříme těstoviny, polévku můžeme rozmixovat přidat do ní uvařené těstoviny a posypeme petrželkou. Naše malá těstoviny dostává zvlášť v mističce a baští je sama.

Žemlovka pro batolata

rohlík, vejce, Lučina (nebo žervé), jablko, mléko (plnotučné nebo kojenecké), máslo 

Rohlík rozmočíme v mléce a rozšlehaném vajíčku (pro roční dítě použijeme jen žloutek). Do vymazané misky klademe postupně rohlík, žervé a nastrouhaná jablka. Polijeme zbytkem rozšlehaného vajíčka s mlékem, v troubě zapékáme asi 20 min. Lučinu nebo žervé můžeme naředit.

Batolecí ovocný cheesecake 

sýr cottage, sladké ovoce (jahody, maliny, mandarinka, banán...), dětské sušenky, kousek másla 

Misku vyložíme potravinovou fólií. Dětské sušenky nadrobíme a smícháme s troškou rozpuštěného másla. Tuto drobenku dáme do misky a upěchujeme. Sýr cottage dohromady s ovocem rozsekáme v mixéru na drobné kousky, vyklopíme do misky na drobenku a znovu upěchujeme. Ozdobíme kouskem použitého ovoce. Přetáhneme potravinovou folií a necháme přes noc v lednici poblíž mrazáku vychladit. 

Jablečno-hruškové pyré (s rýžovou moučkou)

Jablko, hruška, rýžová moučka

Rozvaříme jablko a hrušku, do mírně vychladlé směsi přidáme rýžovou moučku a necháme ještě asi 10 minut stát.

Salát z čerstvého ovoce

Jablko, hruška, ½ banánu, kiwi, pomeranč, bílý jogurt

Ovoce omyjeme, nakrájíme na malé kousky a podáváme. Můžeme přidat trochu bílého jogurtu.

Ovocná svačinka (jablko, hruška, banán)

1 jablko, 1 hruška, ½ banánu

Jablko a hrušku povaříme ve vodě a rozmixujeme, přidáme banán. Buď rozmačkáme na jemno nebo necháme kousky.

Jogurt s banánem a pohankou

1 bílý jogurt, 1/2 banánu, 2 lžičky pohankové krupice nebo mletých vloček 

Pohanku dáme do jogurtu a necháme ji asi hodinu změknout, v misce rozmačkáme banán a přidáme jogurt. Místo pohanky můžeme použít mleté vločky, které opražíme na trošce másla.

Narozeninový dort

1 kg jablek, citronová šťáva, cukr, skořice, 1 vanilkový pudink, dětské piškoty, 1 bílý jogurt 

Jablka oloupeme, nakrájíme na kostky, podlijeme trochou vody a rozvaříme. Podle chuti mírně přisladíme, přidáme pár kapek citronové šťávy a trochu skořice. V hrnečku rozmícháme v malém množství vody 1 vanilkový pudink, nalijeme ho k jablkům a povaříme 5 minut. Do dortové formy, vyložené mikrotenovou fólií, střídavě pokládáme vrstvu dětských piškotů a vrstvu jablečné kaše. Hotový dort necháme vychladit v chladničce. Dort můžete dozdobit rozšlehaným tvarohem či bílým jogurtem. 

Ať se dílo daří a dětem chutná :)

Za tým šťastné mamky

Martina

Zpět do obchodu