První album, deník pro miminko nebo kniha vzpomínek …

Uchovávejte si nejkrásnější vzpomínky v životě svých dětí prostřednictvím alba nebo deníku. Za pár let si na vzácné a jedinečné okamžiky ani nevzpomenete a v dospělosti dětí nebude mít na co koukat a vzpomínat. Jsem neskutečně vděčná svým rodičům, že mi album s texty vytvořili a to samé dělám teď dělám svým dětem. Zároveň jim schovávám určité věci na památku (první body, první střižený pramínek vlásků, oblíbenou hračku, první namalovaný obrázek apod.).

Na trhu existuje řada knih hotových, stačí jen lepit fotky a dopisovat texty nebo řada lidí vytváří online fotoalba. Já osobně jsem u svých dětí sáhla k hotovému albu, které je přibližně do roka a zahrnuje i vzpomínku na první dovolenou a současně jim vedla deník. Deník jsem začala psát již v těhotenství, po narození jsem v něm pokračovala a zapisovala nejdůležitější momenty/novinky/zvraty v jejich vývoji. Teď s odstupem času nelituji, nastala situace např. při první návštěvě logopedické poradny s vyplněním poměrně složitého vstupního dotazníku, kdy jsem právě sáhla do deníku pro informace. Další alba obsahují fotky.

Prostřednictvím tohoto článku bych některé z vás chtěla inspirovat k vytvořením něčeho podobného. Náš deník bude pro někoho až moc podrobný, ale …. Níže najdete přehled věcí, které je dobré zapisovat. Člověk nikdy neví, kdy se můžou hodit :)

Deník v těhotenství - k dané informaci jsem vždy psala těhotenský týden. První zmínka je samozřejmě z první návštěvy gynekologie, poté jsem zapisovala různé UTZ (včetně srdečního tepu miminka), týden, kdy jsem cítila první pohyby, týden, kdy jsme se dozvěděli pohlaví, poté jsme debatovali o jménu, manžel IT, takže založil i email :), sem tam nákupy první výbavičky a příprava dětského pokoje, týden, kdy otec cítil pohyby miminka, moje trápení a chutě v těhotenství, informace o vyšetření těhotenské cukrovky, příprava tašky do porodnice (tak nějak se vědělo, že budu rodit dřív) a na památku jsme si nechali udělat profi fotky.

Porod a pobyt v nemocnici - zmínka v deníku je i z porodu a pobytu v nemocnici. Rodila jsem předčasně a v nemocnici byli dlouhý měsíc. Zapisovala jsem zejména zlepšování zdravotního stavu miminka, určitá vyšetření, váhové přírůstky, mlíčko a trable s kojením.

Deník miminka - zápisky obsahují většinou informace na téma vše poprvé :). První dny doma, první návštěva pediatra, první přebalování a koupání tatínkem, první procházka. Také pokroky - co už umí (smích, objevení ručiček, pasu koníčky, broukání, přetočení, plazení, kolínka, stavění na nohy, chůze okolo nábytku, sed, první krůčky apod.). Po každé návštěvě doktorky jsem zapisovala váhu a cm, nemoci, reakce na očkování, první klíště. První příkrm, krmení tatínkem, lžičkou dítě samo. Vzhledem k tomu, že mám dcery tak nesmí chybět informace o náušnicích a prvním stříhání vlásků. S čím si dítě hraje, co jej baví, čeho se bojí, co se mu líbí/nelíbí, motorické a řečové pokroky (do/z krabice, komín, zvuky zvířátek, první vědomě používané slovo apod.). Nesmí chybět ani moment, kdy dítě slyší na své jméno, kdy rozdává pusinky, první zoubek, hezká je i vzpomínka na první bouli. První společná dovolená (z každé dovolené dětem kupujeme a popisuje pohled na památku), také jsme dostali pozvánku na vítání občánků. Pokroky v mluvení - určitá slovní zásoba, spojování slov a používání slovíček prosím/děkuji, ano/ne. Další části deníku jsou spojené se stěhováním do vlastního pokojíčku, oslovou prvních narozenin, jízdou na motorce, první noc bez rodičů u babičky a poslední část obsahuje odplenkování. 

Takto podrobný deník mám psaný přibližně do dvou let, poté už jen fakt důležité věci (cca 2-3 zápisy do roka) u starší dcery např. jízda na kole, první vypadlý zoubek, váha a výška k nástupu do první třídy apod.

To je asi vše, co jsem chtěla tímto článkem říct :) Psaní zdar!

Za tým šťastné mamky

Martina

Zpět do obchodu