Test oGTT a Těhotenská cukrovka

Test oGTT - na těhotenskou cukrovku patří mezi méně oblíbenou část těhotenství. Nebývá ani výjimkou, že některé nastávající maminky tento test odmítají. Provádí se na konci druhého trimestru mezi 24. a 28. týdnem, tedy v případě, pokud nedojde k podezření a odhalení těhotenské cukrovky při odběrech, které se dělají na konci 1. trimestru. Celkem se krev odebírá 3x. První odběr je nalačno (některé laboratoře odebírají z prstu a některé klasickým odběrem), pokud je tato hodnota do limitu 5,1 mmol/l je podán glukózový roztok. Po celou dobu se zůstává v čekárně a má se být v klidu, nejíst a nepít - jen malé množství neochucené vody. Po 60 minutách od podání je proveden druhý odběr a po 120 minutách je poslední, třetí odběr. Výsledek těchto hodnot sděluje obvykle lékař a limity jsou 10 mmol/l pro druhý odběr a 8,5 mmol/l (zdroj: www.diavize.cz).

Z našich zkušeností můžeme říct, že to sice není velká zábava, na druhou stranu se může odhalit budoucí nebezpečí. Vstávání většinou tak, aby byl člověk v 7 už na odběru, lační - zkrátka nic moc. Test jsme dohromady podstoupily 4x. Martina to vždy zvládla bez problémů a já si zkusila i druhou stranu, kdy jsem byla v prvním a ve třetím těhotenství, po nadlimitním lačném výsledku odeslána do diabetologické poradny. Následovalo denní měření cukru z prstu a lehká sacharidová dieta. Opět to nebyla velká zábava, navíc při zářijovém a listopadovém termínu. Při druhém a třetím těhotenství byly hodnoty sledovány již od počátku. 

Osobně doporučuji najít si laboratoř poblíž bydliště. Dlouhé lačnění hodnotu zvyšuje. Pokud vám vyjde špatná lačná hodnota, má se odběr v rozmezí pár dní opakovat. Častěji se objevuje doporučení, že všechny odběry mají být ze žilní krve, nikoli první odběr z prstu.

V případě, že je vám cukrovka diagnostikována, neberte to na lehkou váhu. Jedná se, většinu, o zhruba 3 - 4 měsíce, které rychle utečou a vy budete mít čisté svědomí.

Všem vám držíme palce.

 

 

Zpět do obchodu