Test oGTT a Těhotenská cukrovka

Test oGTT - na těhotenskou cukrovku patří mezi méně oblíbenou část těhotenství. Nebývá ani výjimkou, že některé nastávající maminky tento test odmítají. Provádí se na konci druhého trimestru mezi 24. a 28. týdnem, tedy v případě, pokud nedojde k podezření a odhalení těhotenské cukrovky při odběrech, které se dělají na konci 1. trimestru. Celkem se krev odebírá 3x. První odběr je nalačno (některé laboratoře odebírají z prstu a některé klasickým odběrem), pokud je tato hodnota do limitu 5,1 mmol/l je podán glukózový roztok. Po celou dobu se zůstává v čekárně a má se být v klidu, nejíst a nepít - jen malé množství neochucené vody. Po 60 minutách od podání je proveden druhý odběr a po 120 minutách je poslední, třetí odběr. Výsledek těchto hodnot sděluje obvykle lékař a limity jsou 10 mmol/l pro druhý odběr a 8,5 mmol/l (zdroj: www.diavize.cz).

Z našich zkušeností můžeme říct, že to sice není velká zábava, na druhou stranu se může odhalit budoucí nebezpečí. Vstávání většinou tak, aby byl člověk v 7 už na odběru, lační - zkrátka nic moc. Test jsme dohromady podstoupily 4x. Martina to vždy zvládla bez problémů a já si zkusila i druhou stranu, kdy jsem byla v prvním a ve třetím těhotenství, po nadlimitním lačném výsledku odeslána do diabetologické poradny. Následovalo denní měření cukru z prstu a lehká sacharidová dieta. Opět to nebyla velká zábava, navíc při zářijovém a listopadovém termínu. Při druhém a třetím těhotenství byly hodnoty sledovány již od počátku. 

Osobně doporučuji najít si laboratoř poblíž bydliště. Dlouhé lačnění hodnotu zvyšuje. Pokud vám vyjde špatná lačná hodnota, má se odběr v rozmezí pár dní opakovat. Častěji se objevuje doporučení, že všechny odběry mají být ze žilní krve, nikoli první odběr z prstu.

V případě, že je vám cukrovka diagnostikována, neberte to na lehkou váhu. Jedná se, většinu, o zhruba 3 - 4 měsíce, které rychle utečou a vy budete mít čisté svědomí.

Všem vám držíme palce.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení